Skip to main content
Ajankohtaista

Tässä ovat Suomen Paras Olut 2025 -finalistit!

Suomen Paras Olut 2025 -kisa tuomaroitiin 7-8.6.  Perhon Liiketalousoppilaitoksessa. Siellä valittiin yli viidenkymmenen tuomarin voimin noin 430:sta suomalaisesta oluesta Suomen Paras Olut 2025, 15 oluttyylisarjan voittajaa, paras gluteiiniton olut sekä ensimmäistä kertaa paras sahti.

Nyt julkaisemme kaikki finalistit eli jokaisen sarjan kolme parasta oluiden mukaan aakkosjärjestyksessä – yksi näistä on Suomen Paras Olut 2025.

Suomen Paras Olut 2025 -voittaja, sarjavoittajat,  finaali- ja muut sijoitukset julkaistaan 12.6. klo 17 Suomen Paras Olut – ja Olutliiton verkkosivuilla sekä sosiaalisessa mediassa.

Finalistit oluiden nimen mukaan aakkosjärjestyksessä:

254 California Redwood, Fat Lizard Brewing Company

Baijermeijer Bock, Mallaskoski

Bellywasher, Iso-Kallan Panimo

Bock’s Katajavehnäpukki, Bock’s Corner Brewery

COMBAT ROCK INDUSTRY XXV, Panimo Himo

Double Banger: Motueka Talus, Mallassepät

Enigma American Double Bock, Vakka-Suomen panimo

Floridus, Fiskarsin Panimo

Hazy Hoodz Tropics, Olarin Panimo

Husky Witbier, Husky Brewing

IKIIURSO Imperial Stout, HIISI

INKI Ginger Pale Ale, HIISI

KASKI Mustakaura, Takatalo & Tompuri

KASKI Savubock, Takatalo & Tompuri

Katuma Pils, Temperance Brewing

Keisari Micro IPA, Nokian Panimo

Keisari Mosaic IPA, Nokian Panimo

Kellariolut No 2 Imperial Stout, Teerenpeli Panimo ja Tislaamo

Kippari tumma lager, Kanavan Panimo

Korven Savu Smoked Lager, Karvilan Panimo

Kukko Helles, Laitilan Wirvoitusjuomatehdas

Kukko Pils Alkoholiton, Laitilan Wirvoitusjuomatehdas

Kukko Vahva Pils, Laitilan Wirvoitusjuomatehdas

Kukko Vehnä, Laitilan Wirvoitusjuomatehdas

LuomuLeevi, Teerenpeli Panimo ja Tislaamo

Luoto, Kanavan Panimo

Medusa Rum Barrel Aged Spiced, Mallaskoski

Neo-Elektro, Salama Brewing

Olutmestari Pils, Vakka-Suomen panimo

Origin, Mallassepät

Plan C From Space, Masis Brewery

Pramia Sahti, Pramia

Prykmestar Keller Bier, Vakka-Suomen panimo

Pumpattava barbaari, Panimoyhtiö Tuju

Salmiac Licorice Blackcurrant Sour, CoolHead Brew

Seppä, Mathildedalin Kyläpanimo

Sytytys: Micro NEIPA, Panimo Himo

Teerenpeli Whisky Barrel Aged Scottish Ale, Teerenpeli Panimo ja Tislaamo

Toivo Red Ale, Kanavan Panimo

Trippin´On Pine Cone, Olarin Panimo

Uncle Ossi, Tired Uncle Brewing

Vasta Helles Lager, Kanavan Panimo

Villi & Vapaa Raspberry Sour, Fiskarsin Panimo 

Vimma, Mathildedalin Kyläpanimo

Weizen Bock, Koskipanimo

(Oluiden nimet ovat panimoiden ilmoittamia)

Suomen Paras Olut -kilpailu

Kilpailu on avoin kaikille kotimaisille kaupallisten panimoiden Suomessa valmistetuille oluille, jotka ovat säännöllisessä myynnissä ja se on ainoa pelkästään suomalaisia oluita tuomaroiva kisa, jossa ovat osallisena sekä isot että pienet panimot.

Vuonna 2011 perustetun kilpailun tavoitteena on ohjata kuluttajia valitsemaan ja maistamaan erilaisia oluita, parantaa suomalaisen oluen asemaa ja arvostusta ja antaa kuluttajien löytää eri käyttöyhteyksiä oluelle. Panimoille kisa tarjoaa mahdollisuuden esitellä oluitaan suurelle yleisölle. Lisäksi se tukee oluen kuluttajien ja olutseurojen harrastustoimintaa.

Tänä vuonna mukana oli noin 430 erilaista olutta. Kilpailusarjoja on 15 ja ne pohjautuvat kansainväliseen Beer Judge Certification Program -määrittelyyn. Kisasarjoja uudistetaan joka vuosi vastaamaan panimoiden ja kuluttajien tarpeita.

Suomen Paras Olut -kilpailussa olutalan ammattilaisista, olutharrastajista ja oluen kuluttajista koostuva raati arvioi kilpailuun lähetetyt oluet sokkomaisteluna kukin sarja kerrallaan erityisen Beer Awards Platform-olutkilpailusoftan avulla, jonka avulla jokaisesta oluesta saadaan myös kirjallista palautetta panimoille. Oluttuomariksi haetaan ja tuomaristo koulutetaan ennen arviointia.

Kilpailujohtana on Olutliiton puheenjohtaja Anikó Lehtinen, päätuomarina toimii kokenut oluttoimittaja ja -tuomari Jussi Rokka ja kisamestarina pitkän linjan olutammattilainen Veera Savolainen.

Finaalituomaristossa istuvat tänä vuonna puheenjohtajana European Beer Consumers Unionin puheenjohtaja André Brunnsberg, sitten Viking Maltin panimomestari Raimo Koljonen, olutasiantuntija Milja Seppälä, olutkirjailija ja -bloggari Jouni Koskinen, BJCP-tuomari Johanna Siik, toimittaja Mariaana Nelimarkka, sekä kokeneet kansainväliset tuomarit Hubert Cyril, Markus Raupach, Killian Kittl, Tibor Kantor sekä Thorsten Sander.

Kisan pääkumppani on Viking Malt, joka toimii myös kahden kilpailusarjan, vaaleat ja keskitummat alet ja stoutit ja porterit, sponsorina. Viking Malt palkitsee erikseen sarjojen finalistit.

Lisäksi kilpailussa toimii yhteistyössä Suuret Oluet Pienet Panimot, Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto, Pienpanimoliitto ja Perho Liiketalousoppilaitos. Mediakumppaneina toimii Juomaposti. Suomen Paras Olut -kilpailu on yksi Olutliiton kattojärjestön eli Euroopan Oluenkuluttajien liiton – European Beer Consumer Unionin (EBCU) hyväksymistä kilpailuista.

Suomen Paras Olut -kilpailua järjestää Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ja Pienpanimoliitto. Kilpailun käytännön järjestelyistä vastaa Olutliitto.